czwartek, 25 czerwca 2026

Podsumowanie roku czytelniczego 2025/2026

 


       Koniec roku szkolnego to doskonały moment na podsumowanie czytelniczych osiągnięć naszych uczniów. W mijającym roku szkolnym wielu z nich chętnie odwiedzało bibliotekę, wypożyczało książki i uczestniczyło w licznych akcjach oraz konkursach promujących czytelnictwo.

W uznaniu za aktywność czytelniczą 13 uczniów otrzymało nagrody i dyplomy za osiągnięcie wysokich wyników w czytelnictwie. Wyróżnieni czytelnicy wykazali się systematycznością, ciekawością świata oraz prawdziwą miłością do książek. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Podsumowano również wyniki czytelnictwa poszczególnych klas. Najlepszymi klasami w roku szkolnym 2025/2026 zostały:

🥇 klasa I d
🥈 klasa III d
🥉 klasa II d

Uczniowie tych klas najczęściej odwiedzali bibliotekę i najchętniej sięgali po książki, udowadniając, że czytanie może być nie tylko nauką, ale również świetną przygodą.

Dziękujemy wszystkim czytelnikom za wspólnie spędzony rok. Mamy nadzieję, że podczas wakacji również znajdzie się czas na spotkania z ciekawymi bohaterami i fascynującymi historiami ukrytymi na kartach książek.

Życzymy wszystkim słonecznych, bezpiecznych wakacji, pełnych odpoczynku, radości i oczywiście dobrej lektury. Do zobaczenia w bibliotece w nowym roku szkolnym!

„Książka to najlepszy towarzysz wakacyjnych przygód – zabierz ją ze sobą!” 

 


 

Wielki Maraton Czytelniczy rozstrzygnięty!


                                                         

 

 Dobiegła końca kolejna edycja Wielkiego Maratonu Czytelniczego – ogólnopolskiego konkursu, który od lat zachęca uczniów do regularnego czytania książek i rozwijania swoich zainteresowań literackich. 

Wielki Maraton Czytelniczy to jeden z największych ogólnopolskich konkursów promujących czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Każdego roku bierze w nim udział kilka tysięcy uczniów z całej Polski, w tegorocznej edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego wzięło udział 8615 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z czternastu województw. W tym roku szkolnym maraton ukończyło jedenastu uczniów naszej szkoły. Zadanie nie należało do łatwych – uczestnicy musieli przeczytać sześć wskazanych książek, a następnie wykazać się znajomością ich treści, rozwiązując testy przygotowane przez organizatorów konkursu. Uczniowie rywalizowali w trzech grupach wiekowych, a poziom pytań wymagał nie tylko uważnej lektury, ale także umiejętności analizowania i zapamiętywania przeczytanych informacji. Konkurs wymaga systematyczności, wytrwałości oraz uważnego czytania, dlatego samo ukończenie maratonu jest już dużym osiągnięciem.

Z dumą informujemy o sukcesach naszych uczennic. Amelia Pawłowska z klasy VI b zdobyła tytuł finalistki konkursu, natomiast Karolina Jaskuła z klasy VII d oraz Aleksandra Senderska z klasy III a otrzymały wyróżnienia.



      18 czerwca dziewczęta uczestniczyły w uroczystej     gali podsumowującej konkurs, która odbyła się w   Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku gdzie   otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe. W  wydarzeniu wzięli udział laureaci, finaliści i wyróżnieni z całej Polski. Była to wyjątkowa okazja do wspólnego świętowania czytelniczych sukcesów oraz spotkania uczniów, których połączyła pasja do książek.

 Szkolne podsumowanie konkursu odbyło się 24 czerwca   w bibliotece szkolnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali   pamiątkowe dyplomy będące wyrazem uznania za ich  wytrwałość, systematyczność i zamiłowanie do czytania.


Serdecznie wszystkim gratulujemy. Ukończenie Wielkiego Maratonu Czytelniczego to nie tylko zdobyta wiedza, ale także wiele godzin spędzonych z ciekawymi bohaterami, niezwykłymi historiami i wartościowymi książkami. Mamy nadzieję, że przygoda z czytaniem będzie trwała nadal, a w przyszłym roku do maratonu dołączą kolejni miłośnicy literatury.                       

Karolina Jaskuła i Amelia Pawłowska 

Już dziś zapraszamy do udziału w następnej edycji konkursu!

 

wtorek, 16 czerwca 2026

„Jak nie czytam, jak czytam” – wspólne czytanie na świeżym powietrzu

 

       


       12 czerwca o godzinie 10.15 uczniowie klas III b, III c oraz III d wzięli udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”. Wydarzenie odbyło się na trawniku przy boisku szkolnym, gdzie uczniowie zgromadzili się ze swoimi ulubionymi książkami.


         Celem tej akcji jest promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie, że czytanie może być ciekawym i przyjemnym sposobem spędzania wolnego czasu. Wspólna lektura na świeżym powietrzu stworzyła wyjątkową atmosferę i pozwoliła uczestnikom zanurzyć się w świecie opowieści.


        Uczniowie z dużym zaangażowaniem prezentowali przyniesione przez siebie książki i przez kilkadziesiąt minut oddawali się przyjemności czytania. Była to doskonała okazja do pokazania, że książka może towarzyszyć nam wszędzie – także podczas słonecznego dnia spędzanego na szkolnym boisku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w akcji i mamy nadzieję, że wspólne czytanie stanie się inspiracją do  częstego sięgania po książki.

 

 

 

poniedziałek, 1 czerwca 2026

„Bajka o Wiśle” – występ uczestniczek szkolnego kółka bibliotecznego

 



Podczas finału VII Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczo-Ekologicznego „Z przyrodą na Ty”, który odbył się w murach Szkoły Podstawowej nr 6 w Wejherowie, na uczestników konkursu czekała wyjątkowa niespodzianka.

Uczennice szkolnego kółka bibliotecznego: Anastazja Reszko, Kinga Królikowska oraz Anamaria, Jelia z klasy VIa pod opieką pani Izabeli Pawlik-Jadach zaprezentowały przedstawienie teatrzyku kamishibai pt. „Bajka o Wiśle”.

„Bajka o Wiśle” autorstwa Magdaleny Zarębskiej z ilustracjami Karoliny Szopy to opowieść o niezwykłej podróży wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki – od jej źródeł aż do ujścia do Morza Bałtyckiego. Bohaterki opowieści Biała Wisełka i Czarna Wisełka przemierzają kolejne etapy biegu Wisły od jej źródeł u stóp Baraniej Góry aż do ujścia do Bałtyku, podziwiając przy tym piękno polskiej przyrody, zwierzęta i rośliny zamieszkujące jej brzegi oraz miasta, przez które przepływa Wisła.


Przedstawienie nie tylko przybliżyło widzom przyrodę i geografię Polski, ale także zwróciło uwagę na to jak ważne jest w naszym życiu dbanie o środowisko przyrodnicze. Dzięki formie kamishibai, łączącej opowieść z pięknymi ilustracjami, młodzi widzowie mogli odbyć fascynującą podróż razem z królową polskich rzek.

Kinga, Anastazja i Anamaria po występie 

 

Serdecznie dziękujemy Anastazji, Kindze i Anamarii za wspaniały występ oraz godne reprezentowanie szkolnego kółka bibliotecznego, należy, bowiem dodać, że dziewczęta wystąpiły przed uczestnikami z całego województwa pomorskiego Ich zaangażowanie i talent sprawiły, że „Bajka o Wiśle” na długo pozostanie w pamięci uczestników konkursu.

 

poniedziałek, 18 maja 2026

Nowości w bibliotece

 

W maju zakupiono wiele interesujących nowości książkowych, które z pewnością zainteresują zarówno młodszych, jak i starszych czytelników – od pełnych humoru komiksów, przez wzruszające opowieści, aż po książki popularnonaukowe i nowe lektury szkolne.

   Wśród nowych pozycji szczególną uwagę przyciąga niezwykle popularna seria „Dog Man” autorstwa Dava Pilkey.  To komiksy pełne humoru i przygód .

 

   Na półkach biblioteki znalazły się również poruszające powieści  „Pax” i  "Pax Droga do domu" autorstwa Sary Pennypacker. Są to  książki opowiadające o przyjaźni człowieka i lisa Paxa .

    Miłośnicy ciepłych i pełnych przygód historii mogą sięgnąć po serię „Gaja z Gajówki” napisaną przez Annę Włodarkiewicz

 




 

 

W bibliotece pojawiły się także książki związane z bohaterami „Lilo i Stich”, nowe lektury szkolne oraz ciekawe publikacje popularnonaukowe. Wśród nich warto zwrócić uwagę na pozycję „Bałtyk” autorstwa Jana Wilkanowskiego, dzięki której można odkrywać tajemnice naszego morza i poznać fascynujące ciekawostki przyrodnicze.

Zakupione zostały również karty obrazkowe do teatru kamishibai – wyjątkowej formy opowiadania historii za pomocą ilustracji. Wśród nowych opowieści znajdują się: „Królowa Śniegu”, „Czerwony Kapturek”




 

 

 

 

 

oraz „Bajka o żabach”. Z pewnością uatrakcyjnią one wspólne czytanie i zajęcia biblioteczne.

Zapraszamy wszystkich uczniów do odwiedzania biblioteki i wypożyczania nowych książek. Mamy nadzieję, że nowe tytuły dostarczą wielu emocji, inspiracji i radości z czytania!