Biblioteka szkolna przystąpiła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
W tym roku po raz pierwszy POLIN przygotowało materiały skierowane do uczennic i uczniów klas 1-3. Specjalnie dla tej grupy wiekowej powstały dwa opowiadania. Autorki – Zofia Stanecka oraz Justyna Bednarek – poruszają w nich takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata.
W ramach akcji Żonkile, Uczniowie III klas i klasa IV d wzięli udział w zajęciach opartych na opowiadaniu Justyny Bednarek " Historia z pewnej ulicy". Celem zajęć było zapoznanie dzieci z informacją kim są Żydzi, kim są osoby odznaczone medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata oraz przekazanie podstawowych informacji na temat życia podczas II wojny światowej.
Żonkil to znak pamięci o powstaniu. Dlaczego żonkil? W czasie powstania w getcie warszawskim walczył człowiek, który później, po wojnie, starał się zachować pamięć o tych trudnych dniach i trudnej historii. Przychodził w Warszawie pod pomnik Bohaterów Getta Warszawskiego i składał bukiet kwiatów – żółtych żonkili. Ten pan już nie żyje, ale my do dziś na znak pamięci robimy papierowe żonkile.
Szablon i instrukcja złożenia Żonkila znajdują się tutaj:
https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf
Filmik instruktażowy:
https://www.youtube.com/watch?v=8R9QbajMHks
Po zajęciach uczniowie klas III wykonali prace plastyczne do opowiadania
" Historia z pewnej ulicy"
Gratulujemy wyobraźni i pomysłowości !!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz