wtorek, 1 października 2024

Czytanie na głos w bibliotece szkolnej.



         

                                

           29 września według kalendarza świąt nietypowych jest Dniem Głośnego Czytania, któremu patronuje polska pisarka i poetka Janina Porazińska.

Jest wiele powodów, aby czytać na głos. Głośne czytanie poprawia samopoczucie, służy pogłębianiu relacji, rozwija wyobraźnię, wspomaga koncentrację oraz pogłębia wiedzę, dlatego też uznałyśmy, że warto ten dzień celebrować w naszej bibliotece. Zaprosiłyśmy do wspólnego czytania dwie klasy II a z panią Grażyną Borską i III b z panią Aliną Kacprzak.

            Podczas zajęć w bibliotece szkolnej uczniowie czytali głośno wcześniej przygotowane przez siebie fragmenty książek, które przynieśli ze sobą do biblioteki.  Zadanie nie należało do prostych, bowiem sztuka głośnego czytania polega na zachowaniu odpowiedniego tempa i intonacji, przestrzegania znaków przestankowych, właściwej modulacji głosu a także wyraźnym wymawianiu poszczególnych słów. Dzięki dobremu przygotowaniu wszystkich lektorów, uczestnicy zajęć wysłuchali fragmentów literackich, które być może zachęcą ich do przeczytania całości.

            Spotkanie w bibliotece uatrakcyjniło przedstawienie teatrzyku kamishibai pt. Legenda o smoku wawelskim, które uczestnicy spotkania obejrzeli z uwagą i zainteresowaniem.

Na koniec obejrzeli wystawę książek Janiny Porazińskiej przygotowaną przez panią 

Katarzynę Bingoraj – Heldt.

           Dzień Głośnego Czytania, będzie trwał w bibliotece przez cały rok, a to za sprawą zajęć „Czytanie na dywanie”,  które odbywają się w poniedziałki o godzinie 14.00  i uczestniczą w nich dzieci ze świetlicy pod opieką pań Marii Dickert i Barbary Rinz - Malewskiej. W tym roku uczniowie słuchają bajek, opowieści i  wierszy, które czyta pani Izabela Pawlik-Jadach. 

Polecamy wszystkim głośne czytanie, które może umilić wolny czas i stać się wspaniałą zabawą.

 

 


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz